SUÇ DUYURUSU NEDİR? NASIL YAPILIR?

Suç duyurusunun yapılmasında belirli bir şekil şartı yoktur. Önemli olan bunun kovuşturma ve soruşturma organlarına düzgün bir şekilde anlatılmasıdır. Burada tercih edilen usul yazılı usuldür. Eğer sözlü olarak bu yapılırsa bunun da bir tutanağa bağlanması gerekmektedir. 

Suç duyurusunda;

  • Suçun işlendiği yer,
  • Biliniyorsa faili (Suçlusu), adres ve iletişim bilgileri, 
  • Mağduru, adres ve iletişim bilgileri,
  • Tanıkları, adres ve iletişim bilgileri,
  • Olayla ilgili en doğru bilgiler, 
  • Olayın delilleri, 
  • Olaydaki iz ve emareler (Delillerin kısa bir sürede kaybolduğu unutulmamalıdır. Burada maddi delillerden bahsedilmektedir.)

Ayrıntılı ancak haksız çıkabileceğiniz kişisel suçlamalar yapmadan, konunun özü anlatılarak yazılmalıdır. Tehdit ve hakaret içeren yazılar hakkınızda ayrıca bir suç duyurusu yapılmasına olanak sağlar.  x

Suç duyurusu dilekçesinde, var olan suçun hangi yasada yer aldığı ve bu suçun tanımı dikkatlice okunduğunda anlaşılan terimlere özlü yanıt verecek şekilde düzenlenmiş olması, yazınızın ilgili kişi tarafından daha kolay anlaşılmasına sebep olacağından, sorununuzun çözümünde katkı sağlayacaktır.  

Suç duyurusunda (Dilekçe) yukarıdaki maddelerin bulundukları yerler şekil bakımından önemli değildir, ancak yazının baş kısmı tercih edilir.

Yazının son kısmı ise olayı açıklayıcı, ayrıca başka bir yazışma yapılmasına veya tekrar size sorulmasına yer bırakmayan özlü sözler tercih edilerek yazılmalıdır.

Muhakkak bir hukukçu veya avukattan yardım almanız gerekmez, fakat özel ve detaylı konularda konu ile ilgili bir hukukçuya danışmak, sorunun çözümüne katkı sağlayacaktır. 

Ayrıca Kadın ve çocuğa yönelik istismarın önlenmesi, Kadınların toplumdaki statülerinin yükseltilmesi, Çocukların yüksek yararının gözetilmesi amacıyla yapacağınız suç duyurularında 183 numaralı ücretsiz sosyal hizmetler danışma hattından yararlanabilirsiniz.

Size en yakın Polis ve Jandarma Karakollarının telefon numaralarından buralara ulaşarak, sorununuzu anlatabilir ve basit hukuki yardım isteyebilirsiniz.  (Hangi suç türü olduğu hakkında) (Alacak verecek meseleleri ile ilgili olarak kesinlikle Karakollardan yardım alamazsınız.)

Size en yakın baroya başvurabilirsiniz.  Barolar en yakınınızdaki adliyelerde ve ulaşılması en kolay olan zemin katında bulunurlar.)

İkamet ettiğiniz ilinizdeki Belediyelere telefon ile ulaşabilir ve ikamet ettiğiniz yer barosu ile belediye arasında bir anlaşma olup olmadığını, ücretsiz hukuki yardım protokolü bulunup bulunmadığını sorabilir, eğer varsa buralardan yardım alabilirsiniz. (Örneğin Antalya ilinde bu sistem bulunmaktadır)

Günümüzde elinizin altındaki internetin neredeyse tüm tarayıcı (Browser) larda ana sayfası haline getirilmiş olan arama motorları veya http://www.google.com.tr adresini tıklayarak sorununuzu yazabilir ve  bu sorun hakkında var olan pek çok siteden bilgi temin edebilirsiniz. ( Yazılanların 2004 yılı öncesinde var olan Türk Ceza Kanunu doğrultusunda yazılıp yazılmadığına dikkat etmelisiniz. Muhakkak yeni 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu ve 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu doğrultusunda yazılmış olması gerekmektedir)

Başvuruda bulunacağınız suçun mağduru devlet ise doğrudan Cumhuriyet Savcılarından ücretsiz yardım alabilirsiniz.    

Ağır cezayı gerektiren veya alt ceza sınırı 5 yıldan başlayan tüm suçlarda devlet tarafından ücretsiz avukat tahsis edilecektir. Bu tür olaylarda en yakın Karakol, Baro veya C.Başsavcılığına danışmanız gerekir. 

DİKKAT :

Yazınızda sert üsluplar ve tehdit, hakaret içeren kelime ve cümleler kullanmamalısınız,

Konunun anlaşılabilir hale gelebileceğini düşünüp benzetme kullanamazsınız.

Her suçun maddi ve manevi delilleri olduğu kuşku götürmez bir gerçektir ancak, sadece manevi delilleri kullanmamalısınız.

Hesap soran tarzda kelime ve cümle kullanmamalısınız

Yazılarınızı mümkün olduğu kadar daktilo veya bilgisayar ile yazmaya özen göstermeli, eğer kalem ile yazacaksanız okunaklı olduğundan emin olmalısınız.

Suç duyurusu sonucunda dava açıldı ise, duruşmalara günü ve saatinde gitmeli, çevrenize size gelecek davetiyeleri en kısa sürede size ulaştırmasını söylemelisiniz. 

Alt ceza sınırı 5 yıl ve fazlası olan suçlarda suçun şüphelisine ücretsiz avukat devlet tarafından tahsis edilmektedir. 

Suçlu hakkında kesin ifadeler kullanmamalı, olay soruşturma safahatinde olduğundan dolayı şüpheli kelimesini kullanmalısınız.

Eğer suçtan zarar gören şikayetçi değil ise mağdur, şikayetçi ise müşteki terimlerini kullanmalısınız.

UZLAŞMA

• Soruşturulması ve kovuşturulması şikâyete bağlı olan suçlar (cinsel saldırı suçları ve etkin pişmanlık hükümleri olan suçlar hariç)
• Kasten yaralama suçu (üçüncü fıkrası hariç, TCK madde 86; madde 88),
• Taksirle yaralama (TCK madde 89),
• Konut dokunulmazlığının ihlali (TCK madde 116),
• Çocuğun kaçırılması ve alıkonulması (TCK madde 234),
• Ticari sır, bankacılık sırrı veya müşteri sırrı niteliğindeki bilgi veya belgelerin açıklanması (dördüncü fıkrası hariç, TCK madde 239),

suçlarında uzlaşmanın varlığını kabul etmektesiniz. Bu nedenle bu tür suçlarda şayet Karakol veya Hazırlık Cumhuriyet Savcısında uzlaşmayı kabul ettiyseniz, bu süre içerisinde karşı taraf ile uzlaşma konusunda konuşmanız, şayet uzlaştıysanız bu durumu üç gün içinde C.Savcılığı veya Karakola bildirmeniz gerekir. Bunu aklınızdan çıkartmayınız.

Eğer uzlaşma gerektirmeyen bir suç duyurusunda bulunuyorsanız (Aşağıda uzlaştırmayı gerektiren suçlar yazıyor) aşağıdaki metni okumanıza gerek yoktur. 

(Bir sonraki yazımız suç duyurusunu nerelere yapacağınız ile ilgilidir)

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !